Co to jest peniuar?

Istnieje wiele funkcjonujących w naszej kulturze maksym, mówiących o tym, jak powinna zachowywać się i wyglądać prawdziwa dama. Jedna z nich mówi, że damą jest się w każdej chwili życia, niezależnie od tego, czy ktoś nas widzi, czy nie.

Nic więc dziwnego, że już w osiemnastym wieku we Francji wynaleziono peniuary, stanowiące bardzo specyficzne, kobiece okrycie, wykorzystywane w nocy oraz w sypialni. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w tamtych czasach kobieca moda wymagała noszenia sukienek codziennie, od rana do wieczora, niezależnie od okazji.

Trudno się dziwić, że ta moda przeniosła się również na stroje wieczorowe. Peniuary były bardzo luźne i obszerne.

Zwykle przygotowywano je z cienkich, zwiewnych i przyjemnych w dotyku tkanin. Często zdarzało się również, że na ich powierzchni można było zobaczyć rozmaite koronki i falbany.

Choć dziś specyfika kobiecego życia bardzo znacznie się zmieniła, pasjonatki mody nadal chętnie sięgają po peniuary. Dzięki nim mogą czuć się elegancko i pięknie o każdej porze dnia.

Dzięki filmowi „Laleczka” Elii Kazana, dużym zainteresowaniem cieszą się w tej roli ubrania typu baby doll, pełniące często także funkcję krótkiej koszuli nocnej, na ogół przygotowywanej w kroju litery A, przyozdobionej koronkami i przezroczystej.

Żakiety damskie