Paczka, czyli co noszą baletnice?

W języku polskim aż roi się od tak zwanych homonimów, czyli wyrazów, które mają zupełnie różne znaczenia, mimo tego, że brzmią dokładnie tak samo. Każdy z nas zna ich podstawowe przykłady, takie jak zamek, bal czy pilot. Jednak zwykle tylko osoby zainteresowane tańcem lub modą zdają sobie sprawę z faktu, że przykładem homonimu może być również paczka. Warto wiedzieć, że to właśnie tym określeniem nazywamy charakterystyczną, zwiewną spódniczkę, którą bardzo często wkładają baletnice.

W obrębie tego rodzaju ubioru, możemy wyróżnić paczki romantyczne oraz tutu. Spódniczki tego pierwszego rodzaju najczęściej wykonywane są z tiulu lub muślinu. Swoją długością sięgają poza kolana tancerki. Swoją nazwę paczka romantyczna zawdzięcza ścisłemu związkowi z rozwojem baletu romantycznego.

To właśnie w tego rodzaju przedstawieniach, gdzie tancerki poruszają się na palcach, starając się przypominać rozmaite duchy czy zjawy, zwykle możemy zobaczyć spódniczkę tego typu. Na uwagę zasługują jednak również spódniczki tutu, które są krótkie i sztywno sterczące. Powstały dzięki stopniowemu skracaniu kostiumów baletnic. Tutu odsłania całą nogę baletnicy, znacznie ułatwia wykonywanie skomplikowanych figur piruetów i skoków.

Zegarki Timemaster