Na czym polega steampunk?

Steampunk to obecnie coraz popularniejszy nurt w kulturze, który występuje m. in. w filmie, modzie, literaturze czy komiksach. Bez względu jednak na to gdzie się z nim spotykamy mamy w nim do czynienia z tymi samymi elementami.

Są to przede wszystkim liczne odwołania do czasów wiktoriańskich oraz do rewolucji przemysłowej. Sam steampunk jest odmianą fantastyki naukowej. Charakterystyczne dla tego stylu jest to, że cały jego zamysł opiera się na mechanice i technologiach. Dlatego też we filmach można spotkać bohaterów, których stroje wyglądają jak stworzone z wnętrza maszyny parowej czy też zegarka mechanicznego.

Dla steampunku charakterystyczne są też elementy fantasy. Tutaj bardzo często łączy się elementy magii oraz technikę, stąd też takie przebrania jak np. elfy czy krasnale. Nurtem, który jest zbliżony do steampunku, jednak nie jest jego odłamem jest neowiktorianizm.

Stroje tworzone w oparciu o ten zamysł są bardzo zbliżone do strojów dziewiętnastowiecznych i nie mają już odniesień od rewolucji przemysłowej.