Tetris

Tetris to gra stworzona w Związku Radzieckim w 1984 roku, przez Aleksieja Pażyntowa. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier komputerowych na świecie. Ta klasyczna, jednoosobowa gra posiada kilkadziesiąt różnych wersji i wariantów, a bazuje na starej łamigłówce o nazwie Pentomino. Zasady Tetris są bardzo proste.

Zadaniem gracza jest odpowiednie ułożenie siedmiu różnych klocków zwanych tetrimino (złożonych z czterech małych kwadratów) na planszy, w taki sposób, by nie powstawały wolne przestrzenie. Kiedy graczowi uda się zapełnić horyzontalnie cały wiersz, tetrimino znikają, robią miejsce dla kolejnych klocków. Gra trwa, dopóki klocki będą mieścić się na planszy. Tetris było pierwszą grą, która została przeniesiona na telefony komórkowe MT-2000 (przez niemiecką firmę Hagenuk), miała także swoje wersje na konsole, gameboy’e i PSP.

Do ciekawostek należy fakt, że Tetris jest pierwszą grą, która została wystrzelona w kosmos, w 1993 roku jeden z rosyjskich kosmonautów zabrał grę na pokład statku Sojuz TM-17 .